Angielski w pracy
Znajomość języków obcych może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Już od wielu lat najbardziej popularny na całym świecie jest język angielski. Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, że większość pracodawców wymaga angielskiego na poziomie minimum B2.
Umiejętność porozumiewania się w tym języku przyda się w wielu branżach: od gastronomii, po IT, finanse czy obsługę klienta. W związku z tym w każdym CV powinna się znaleźć sekcja, w której kandydaci podają poziom opanowania danego języka. Przyszli pracownicy nie powinni zawyżać swoich kompetencji. Kłamstwo ma krótkie nogi i przełożony szybko zorientuje się, że podwładny nie do końca radzi sobie z obcymi słówkami.
W wielu firmach pracowników wysyła się na szkolenia lub zagraniczne konferencje. Część z nich prowadzona jest właśnie w języku angielskim. Zatrudniony nieradzący sobie z językiem automatycznie nie będzie typowany do wzięcia udziału w wydarzeniu. W ten sposób nie ma szans na rozwój i zdobywanie wyższych stanowisk oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Niemiecki czy hiszpański
Drugi popularny język w naszym kraju to niemiecki. Polacy wyjeżdżający do pracy za granicę często wybierają Niemcy, gdzie brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz kierowców.
Obecnie duże znaczenie w wielu firmach ma również hiszpański. Trudno w ogóle ocenić, który z tych języków jest ważniejszy. Wszystko zależy od branży oraz klientów, z jakimi współpracuje dane przedsiębiorstwo. W dużych korporacjach outsourcingowych pracę znajdą osoby ze znajomością zarówno niemieckiego, jak i hiszpańskiego.
Praca z językiem rosyjskim
Język rosyjski przez lata nie cieszył się w Polsce dobrą sławą. Wiąże się to oczywiście z aspektem historycznym. Nasi dziadkowie oraz rodzice byli zmuszani do uczestnictwa w lekcjach ojczystego języka okupanta. Dzisiaj sytuacja powoli ulega zmianie. Coraz więcej firm współpracuje z rosyjskimi przedsiębiorcami, dlatego rośnie zapotrzebowanie na osoby, które będą w stanie porozumieć się z naszymi sąsiadami.
Niezależnie od tego, jaki język znamy, możliwości mamy sporo. Udzielanie korepetycji, obsługa zagranicznych klientów, tłumaczenia – to tylko kilka opcji. Jeżeli naszym marzeniem jest dobrze płatna praca w firmie zagranicznej, to podstawą będzie nauka kilku języków obcych na wysokim poziomie.