Architektura sakralna
Starachowice mogą poszczycić się bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym, jakim jest rzymskokatolicki Kościół Świętej Trójcy z 1681 roku. Świątynia mieści się w najstarszej dzielnicy miejscowości, czyli w Wierzbniku. Na początku była to budowla jednonawowa. W wyniku remontów dobudowano dwie kaplice, wieżę, kruchty oraz zakrystię.
Na uwagę zasługuje również nowoczesny budynek parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po lewej stronie nawy głównej znajduje się kaplica Bożego Miłosierdzia oddzielona od głównej części obiektu arkadowymi filarami z przeszklonymi drzwiami. To właśnie w tej kaplicy umieszczony został ołtarz Miłosierdzia Bożego pochodzący z XVII wieku. Ważnym elementem wystroju kościoła jest również obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Oprócz architektury sakralnej warto również zwiedzić zespół zakładu wielkopiecowego z XIX wieku składający się z: dawnej maszynowni, dwóch hal odlewniczych, budynku administracyjnego, kotłowni oraz dmuchawy parowej.
Turyści mogą także udać się do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie mają szansę zapoznać się ze stałymi wystawami, dotyczącymi zakładu wielkopiecowego, górnictwa rud żelaza, techniki samochodowej oraz paleontologii.
Ciekawą atrakcję stanowi Starachowicka Kolej Wąskotorowa z początku XX wieku. Jej budowa miała związek z rozwojem przemysłu w okręgu starachowickim.
Sieradowicki Park Krajobrazowy
Najlepszym miejscem na relaks w okolicy Starachowic jest Sieradowicki Park Krajobrazowy utworzony w 1988 roku. Jego powierzchnia wynosi 15 893 hektarów. Występują tutaj rzadkie gatunki ptaków takie jak: bocian biały i czarny, myszołów zwyczajny, zimorodek, słonka oraz cietrzew.
Na terenie rezerwatu znajdują się również liczne pomniki przyrody, obiekty geologiczne oraz użytki ekologiczne, np. plejstoceńskie osady w wąwozie lessowym Rocław pod Wąchockiem.
Zbiorniki wodne
W latach 80. XX w południowej części Starachowic utworzono sztuczny Zalew Lubianka. Pełni on funkcję rekreacyjną. Mieszkańcy i turyści mogą skorzystać ze strzeżonego kąpieliska oraz wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych (czynna w okresie letnim).
Na zachodzie miasta zlokalizowane jest Jezioro Starachowickie, czyli sztuczny zbiornik wodny, którego budowa rozpoczęła się w 1920 roku. Jego powierzchnia wynosi około 52 hektary. Zbiornik podzielono na 2 części: rekreacyjną i ujęciową.